Tolkien reading day - Deň čítania Tolkiena

Keď sa povie Tolkien, napadne mi - Pán prsteňov.

Keď sa povie Pán prsteňov, napadne mi – hobit.

Keď sa povie hobit, napadne mi – chlpaté nohy.

 

25. marec sa je u niektorých fanúšikov Tolkienových príbehov zaškrtnutý hrubou červenou fixkou ako TOLKIEN READING DAY – deň čítania Tolkiena.

Prečo tento dátum? Nesúvisí to ani tak s Tolkienovým výročím, ako skôr s knihou Pán prsteňov. Istý novinár si totiž povedal, že by sme tohto výnimočného muža mali oslavovať a dopriať jemu a jeho fanúšikom jeho vlastný deň – a to zrovna deň, ktorým si pripomíname Sauronov pád (knižná postava a zároveň trochu prezradený dej).

V tento deň sa fanúšikovia stretnú, prečítajú si obľúbené pasáže z jeho kníh a sentimentálne si zaspomínajú na časy, keď mali Pána prsteňov prvýkrát v ruke.

 

Príbehy Tolkiena, či už ide o Pána prsteňov alebo Hobita, dodnes pútajú nových čitateľov, čím sa ich fanúšikovská základňa neustále zväčšuje.
Pri knihách ale nekončíme, nesmieme zabudnúť ani na filmové trilógie, ktorým sa podarilo verne a s úctou k pôvodným príbehom zobraziť fantazijný svet, ako ho sám Tolkien napísal.

 

 

J.R.R Tolkienovi sa v Pánovi prsteňov podarilo vytvoriť svet, ktorý je predmetom rozsiahlych štúdii, dá sa v ňom tráviť hodiny a vieme ho stotožniť s tým naším. Vymyslel jazyk, ktorý je natoľko prepracovaný, že sa ním niektorí fanúšikovia dokážu aj dorozumievať a jeho svet nám tak príde reálnejší. Okrem toho priniesol nové zaujímavé a pestré postavy, kde sa každá vyznačuje zvláštnymi kvalitami. A hlavne priťahuje naďalej čitateľov ku knihám a dokazuje tak, že o skutočných hodnotách a morálke sa dá hovoriť aj cez zaujímavé a krásou bohaté mytologické príbehy.

 

 

Čo ste možno o Tolkienovi nevedeli:

  • inšpiráciu hľadal v mytológii gréckej, anglicko-saskej aj nórskej, čí fínskej
  • bojoval v prvej svetovej vojne
  • už od detstva sa zaujímal o jazyky, vďaka čomu dokázal vymyslieť mnoho nových pre jeho príbehy
  • patril do klubu Inklingov (Atramentovci) spolu s C.S. Lewis, či Charlesom Williamsom, v ktorom povzbudzovali písanie fantasy
  • na náhrobku jeho a svojej ženy má vyryté slová Lúthien a Beren (milenci z príbehu)
  • jeho knihy zatiaľ ešte neopustili tlačiarne a neustále sa vydávajú
  • aj povydaní kníh a ich úspechu naďalej prednášal na Oxfordskej univerzite
Letný video seriál
files/gallery/1537/1537-thumb-s.jpg

1. diel - Jana Klenovičová

Čo je Letný videoseriál? A prečo vznikol? Pozrite si úvodné video!


Viac
Facebook
YouTube
Info e-mailom

Ak si želáte dostávať najnovšie informácie, zadajte Váš e-mail.