Tolkien reading day - Deň čítania Tolkiena

Keď sa povie Tolkien, napadne mi - Pán prsteňov.

Keď sa povie Pán prsteňov, napadne mi – hobit.

Keď sa povie hobit, napadne mi – chlpaté nohy.

25. marec sa je u niektorých fanúšikov Tolkienových príbehov zaškrtnutý hrubou červenou fixkou ako TOLKIEN READING DAY – deň čítania Tolkiena.

Prečo tento dátum? Nesúvisí to ani tak s Tolkienovým výročím, ako skôr s knihou Pán prsteňov. Istý novinár si totiž povedal, že by sme tohto výnimočného muža mali oslavovať a dopriať jemu a jeho fanúšikom jeho vlastný deň – a to zrovna deň, ktorým si pripomíname Sauronov pád (knižná postava a zároveň trochu prezradený dej).

V tento deň sa fanúšikovia stretnú, prečítajú si obľúbené pasáže z jeho kníh a sentimentálne si zaspomínajú na časy, keď mali Pána prsteňov prvýkrát v ruke.

Príbehy Tolkiena, či už ide o Pána prsteňov alebo Hobita, dodnes pútajú nových čitateľov, čím sa ich fanúšikovská základňa neustále zväčšuje.
Pri knihách ale nekončíme, nesmieme zabudnúť ani na filmové trilógie, ktorým sa podarilo verne a s úctou k pôvodným príbehom zobraziť fantazijný svet, ako ho sám Tolkien napísal.

J.R.R Tolkienovi sa v Pánovi prsteňov podarilo vytvoriť svet, ktorý je predmetom rozsiahlych štúdii, dá sa v ňom tráviť hodiny a vieme ho stotožniť s tým naším. Vymyslel jazyk, ktorý je natoľko prepracovaný, že sa ním niektorí fanúšikovia dokážu aj dorozumievať a jeho svet nám tak príde reálnejší. Okrem toho priniesol nové zaujímavé a pestré postavy, kde sa každá vyznačuje zvláštnymi kvalitami. A hlavne priťahuje naďalej čitateľov ku knihám a dokazuje tak, že o skutočných hodnotách a morálke sa dá hovoriť aj cez zaujímavé a krásou bohaté mytologické príbehy.

Čo ste možno o Tolkienovi nevedeli:

• inšpiráciu hľadal v mytológii gréckej, anglicko-saskej aj nórskej, čí fínskej
  • bojoval v prvej svetovej vojne
  • už od detstva sa zaujímal o jazyky, vďaka čomu dokázal vymyslieť mnoho nových pre jeho príbehy
  • patril do klubu Inklingov (Atramentovci) spolu s C.S. Lewis, či Charlesom Williamsom, v ktorom povzbudzovali písanie fantasy
  • na náhrobku jeho a svojej ženy má vyryté slová Lúthien a Beren (milenci z príbehu)
  • jeho knihy zatiaľ ešte neopustili tlačiarne a neustále sa vydávajú
  • aj povydaní kníh a ich úspechu naďalej prednášal na Oxfordskej univerzite

11. diel - ÚK Miletičova, 3. časť

Aj tentokrát sme sa vybrali do Ústrednej knižnice Knižnice Ružinov na Miletičovej 47, aby sme pre vás natočili ďalší diel Letného video seriálu "Prezraď mi, čo čítaš". Tentokrát to bolo také "rozlúčkové" rozprávanie...