Noc s Andersenom 2019

Noc v knižnici bola "len pre odvážnych"


Pripravila ju Knižnica Ružinov a uskutočnila sa posledný marcový piatok v Seniorskom informačnom centre (SIC) na Zimnej 1. Bola to už 16. knižničná noc v Ružinove a slávnostne ju otvoril náš pán starosta Ing. Martin Chren v sprievode riaditeľky knižnice PhDr. Dariny Horákovej, ktorá sa prihovorila deťom ako teta Rina - účastníčka majstrovstiev sveta pre kúzelníkov v Las Vegas.

Ale o čo vlastne išlo? Táto noc si vyžadovala smelosť, múdrosť a dobré nervy, a tak malí čitatelia museli preukázať odvahu a nebojácnosť pri riešení rozličných situácií, ktoré pre nich organizátori „narafičili“. Ešte pred tým, než sa všetko rozbehlo, absolvovali slávnostný prípitok s pánom starostom a posilnili sa s kúskom torty od tety Eriky. A potom to všetko začalo. Teta Rina, ktorá sa chystala, že predvedie deťom kúzlo zmiznutia, vyčaruje im večeru a k tomu rôznych zaujímavých hostí, tiež slony, žirafu, krokodíla a draka, zistila, že jej chýba kúzelnícka palička. Pamätala si akurát to, že ju zamkla do čarovnej truhličky, ale kľúč od nej chýba. A tak hlavným problémom bolo, kde sa stratil kľúč. Ako prvý prišiel na pomoc kúzelník a iluzionista Peter, ktorý všetkých prítomných presvedčil, že čarovať a vymýšľať kúzla nie je možné len tak, ako sa to komu hodí. Pomôcť sa snažili i dve tety spisovateľky, z ktorých prvá - pani Mária Vrkoslavová - píše knižky o psíkoch a je majiteľkou štvornohého „detektíva - spisovateľa“ Gordona, ktorý bol aj osobne prítomný a ktorému deti vôbec nevadili, a tá druhá - Silvia Pilková - sa venuje písaniu kuchárskych kníh, pričom prezradila deťom zopár receptov, ktoré sa môžu hodiť na všeličo, veď človek nikdy nevie a navyše riadila ako šéfkuchárka prípravu večere, ktorú si deti robili samé.

A pretože kúzelnícka palička stále chýbala, musela začať veľká hra pre „odvážnych“ s tetou Jankou a to už išlo naozaj do tuhého. Podľa slepej mapy knižnice bolo treba nájsť sedem stanovíšť a na každom stanovišti vyriešiť úlohu, odstrániť prekážku a až potom bolo k dispozícii 49 kľúčov, z ktorých len jeden mal odomknúť truhličku s kúzelníckou paličkou. A aké boli súťažné úlohy?

  • „Uhádni hádanku“ - máš na to 3 pokusy;
  • „Kto hľadá, nájde“ - táto úloha vzbudila veľký záujem u hľadajúcich, pretože kľúč bol ukrytý v troch miskách s rôznym obsahom;
  • „Čo je to?“ - máš 3 slová, slovník cudzích slov a časový limit;
  • „Tangram vajce“ - z kúskov papiera bolo treba poskladať vajce a to čo najrýchlejšie;
  • „Presná muška“ - loptičku presným hodom umiestniť do vedra;
  • „Prešmyčka“ - poprehadzované písmenká treba správne prečítať;
  • a nakoniec „Z rozprávky do rozprávky“ - ak opravíš názvy známych rozprávok, získavaš kľúče.


Nakoniec všetko dobre dopadlo a v neskorú nočnú hodinu sa konečne našiel kľúč, ktorý mala po celý čas teta Rina v zabudnutom vrecku a pomocou ktorého sa mohla konečne dostať k svojej kúzelníckej paličke a vyčarovať deťom všetko, čo len budú chcieť. A presne tak sa aj stalo. Únava a množstvo dojmov z absolvovaného večera spôsobili, že slastnou odmenou pre všetkých malých „hľadačov“ bola magická ríša snov, v ktorej každý bez výnimky dostal to, po čom túžil.

Letný video seriál
files/gallery/1565/1565-thumb-s.jpg

11. diel - ÚK Miletičova, 3. časť

Aj tentokrát sme sa vybrali do Ústrednej knižnice Knižnice Ružinov na Miletičovej 47, aby sme pre vás natočili ďalší diel Letného video seriálu "Prezraď mi, čo čítaš". Tentokrát to bolo také "rozlúčkové" rozprávanie...


Viac
Pozývame vás
Facebook
YouTube
Info e-mailom

Ak si želáte dostávať najnovšie informácie, zadajte Váš e-mail.