Noc s Andersenom 2019

Noc v knižnici bola "len pre odvážnych"


Pripravila ju Knižnica Ružinov a uskutočnila sa posledný marcový piatok v Seniorskom informačnom centre (SIC) na Zimnej 1. Bola to už 16. knižničná noc v Ružinove a slávnostne ju otvoril náš pán starosta Ing. Martin Chren v sprievode riaditeľky knižnice PhDr. Dariny Horákovej, ktorá sa prihovorila deťom ako teta Rina - účastníčka majstrovstiev sveta pre kúzelníkov v Las Vegas.

Ale o čo vlastne išlo? Táto noc si vyžadovala smelosť, múdrosť a dobré nervy, a tak malí čitatelia museli preukázať odvahu a nebojácnosť pri riešení rozličných situácií, ktoré pre nich organizátori „narafičili“. Ešte pred tým, než sa všetko rozbehlo, absolvovali slávnostný prípitok s pánom starostom a posilnili sa s kúskom torty od tety Eriky. A potom to všetko začalo. Teta Rina, ktorá sa chystala, že predvedie deťom kúzlo zmiznutia, vyčaruje im večeru a k tomu rôznych zaujímavých hostí, tiež slony, žirafu, krokodíla a draka, zistila, že jej chýba kúzelnícka palička. Pamätala si akurát to, že ju zamkla do čarovnej truhličky, ale kľúč od nej chýba. A tak hlavným problémom bolo, kde sa stratil kľúč. Ako prvý prišiel na pomoc kúzelník a iluzionista Peter, ktorý všetkých prítomných presvedčil, že čarovať a vymýšľať kúzla nie je možné len tak, ako sa to komu hodí. Pomôcť sa snažili i dve tety spisovateľky, z ktorých prvá - pani Mária Vrkoslavová - píše knižky o psíkoch a je majiteľkou štvornohého „detektíva - spisovateľa“ Gordona, ktorý bol aj osobne prítomný a ktorému deti vôbec nevadili, a tá druhá - Silvia Pilková - sa venuje písaniu kuchárskych kníh, pričom prezradila deťom zopár receptov, ktoré sa môžu hodiť na všeličo, veď človek nikdy nevie a navyše riadila ako šéfkuchárka prípravu večere, ktorú si deti robili samé.

A pretože kúzelnícka palička stále chýbala, musela začať veľká hra pre „odvážnych“ s tetou Jankou a to už išlo naozaj do tuhého. Podľa slepej mapy knižnice bolo treba nájsť sedem stanovíšť a na každom stanovišti vyriešiť úlohu, odstrániť prekážku a až potom bolo k dispozícii 49 kľúčov, z ktorých len jeden mal odomknúť truhličku s kúzelníckou paličkou. A aké boli súťažné úlohy?

  • „Uhádni hádanku“ - máš na to 3 pokusy;
  • „Kto hľadá, nájde“ - táto úloha vzbudila veľký záujem u hľadajúcich, pretože kľúč bol ukrytý v troch miskách s rôznym obsahom;
  • „Čo je to?“ - máš 3 slová, slovník cudzích slov a časový limit;
  • „Tangram vajce“ - z kúskov papiera bolo treba poskladať vajce a to čo najrýchlejšie;
  • „Presná muška“ - loptičku presným hodom umiestniť do vedra;
  • „Prešmyčka“ - poprehadzované písmenká treba správne prečítať;
  • a nakoniec „Z rozprávky do rozprávky“ - ak opravíš názvy známych rozprávok, získavaš kľúče.


Nakoniec všetko dobre dopadlo a v neskorú nočnú hodinu sa konečne našiel kľúč, ktorý mala po celý čas teta Rina v zabudnutom vrecku a pomocou ktorého sa mohla konečne dostať k svojej kúzelníckej paličke a vyčarovať deťom všetko, čo len budú chcieť. A presne tak sa aj stalo. Únava a množstvo dojmov z absolvovaného večera spôsobili, že slastnou odmenou pre všetkých malých „hľadačov“ bola magická ríša snov, v ktorej každý bez výnimky dostal to, po čom túžil.

Letný video seriál
files/gallery/1537/1537-thumb-s.jpg

1. diel - Jana Klenovičová

Čo je Letný videoseriál? A prečo vznikol? Pozrite si úvodné video!


Viac
Pozývame vás

Bratislava - moje mesto 2020

Mestská knižnica v Bratislave vyhlasuje 10. ročník súťaže literárnej a výtvarnej tvorby školákov BRATISLAVA, MOJE MESTO 2020...


Archív pozvánok
Facebook
YouTube
Info e-mailom

Ak si želáte dostávať najnovšie informácie, zadajte Váš e-mail.