"Môj farebný svet", vernisáž a výstava obrazov Evy Gogovej

„Môj farebný svet“

Výstava obrazov neprofesionálnej maliarky Evy Gogovej

7. - 15. decembra 2017, Knižnica Ružinov – pobočka Na úvrati 52

 

Aj december sa nesie v Knižnici Ružinov v znamení aktívnej činnosti a v tomto predvianočnom čase sa usilujeme urobiť radosť a spríjemniť atmosféru v knižnici našim dlhoročným priateľom, a samozrejme aj návštevníkom Knižnice Ružinov. Neprofesionálna autorka výtvarných diel Eva Gogová poctila Knižnicu Ružinov zapožičaním svojich obrazov na výstavu v priestoroch pobočky Na úvrati 52, kde je pani Gogova vždy vítaným hosťom. Usporiadanie vernisáže a výstavy sú potvrdením toho, že krásno,  umenie a dobro sa dokážu esteticky  prezentovať aj v skromných priestoroch a nájdu si cestu k verejnosti, aj vďaka ľuďom zanieteným pre prácu s čitateľmi a návštevníkmi knižnice, akou je pani Betka Polovková, dlhoročná a skvelá pracovníčka Knižnice Ružinov.  Vernisáž k výstave sa uskutočnila dňa 7. decembra 2017 a pani Betka požiadala vedúcu ÚKIS Evu Gomolčákovú, aby sa ujala úlohy kurátorky vernisáže a moderátorky podujatia. Atmosféru slávnostného otvorenia vernisáže dotvorila hudobná produkcia členov skupiny STARMANIA – kapelmajster Dušan Giertl sprevádzal na gitare speváčku Annu Bellovú a rytmická populárna pieseň rozjasnila tváre všetkých prítomných.

 

 

Autorka vystavovaných diel Eva Gogova sa počas profesijnej praxe venovala ekonómii a pracovala ako účtovníčka, ale  patrí k tým obdivuhodným ženám, ktoré zostanú aktívne aj v dôchodkovom veku, plnia si  svoj životný sen a rozvíjajú svoj talent. Pani Eva nám prezradila, že maľovať začala pred štyrmi rokmi, najprv sa s kamarátkami stretávali v dielničke, tvorili keramiku, oporou tomuto malému kolektívu bola aj literatúra,  ktorá motivovala k aktívnemu využitiu voľného času a odhodlaniu, aby sa venovali tomu, na čo nebol čas alebo ich limitovala skromnosť a vnútorný pocit, že mnohí sú lepší ... Pani Gogova hovorí, že maľovanie sa pre ňu stalo vynikajúcim relaxom a keď držala štetec v ruke, tak zabúdala na pracovné povinnosti, uzávierky, daňové termíny a stres ... Pani Eva chodila umenie obdivovať do galérií, nielen v Bratislave, blízkej Viedne, ale zacestovala si aj do Ríma, Florencie, Milána, Londýna, Bernu a ďalších európskych miest s neodmysliteľnou trasou po múzeách a galériách.

Rozvíjanie vrodeného talentu však vyžaduje  disciplínu, vytrvalosť a pokoru, preto sa pani Gogova rozhodla navštevovať kurzy kreslenia a maľovania a  zdokonaľovala sa pod vedením akademických maliarov – Miroslava Bezáka, Marcely Lovíškovej, Andreja Smoláka, Jarky Veľkej, Silvie Mates, získavala ďalšie zručnosti – a inou optikou vníma farby a tvary okolitého sveta.  Pani Eva nám prezradila, že sa učila aj maľovaním kópií diel  impresionistov a ďalších maliarskych smerov, v snahe hlbšie preniknúť do tvorby kompozície, techniky a farebnosti. Blízkou sa jej stala figurálna kresba, ku ktorej sa neustále vracia a na svojich cestách stále hľadá inšpiratívne obrazy – a tak vznikajú obrazy krajiniek, štylizovaných alebo exteriérových kvetinových kompozícií.

Eva Gogova  je členkou občianskeho združenia Ateliér neprofesionálnych výtvarníkov, pravidelné stretnutia členov im umožňujú vymieňať si skúsenosti, organizujú  spoločné maľovanie, ale aj spoločnú prezentáciu diel a každoročne sa výstava ich tvorby realizuje  v Kultúrnom stredisku na Vajnorskej ulici. Aj v neprofesionálnom umení sa dajú získavať ocenenia a pani Eva Gogova sa zúčastnila súťažnej prehliadky Výtvarné spektrum, v roku 2016 získala čestné uznanie s postupom do celoštátneho kola. Za najväčšie ocenenie však pani Gogova považuje to, že môže svojim umením potešiť  rodinu, priateľov, známych, ktorí si darovaný obrázok vystavia u seba doma a jej prianím je, aby im prinášali takú radosť a dobrý pocit ako jej, pri ich tvorbe. My tieto slová môžeme len potvrdiť, pretože aj do Knižnice Ružinov zavítal farebný svet v autorstve Evy Gogovej.

Viac fotografií a video z hudobnej produkcie z vernisáže nájdete na tomto linku.

-eg-

Letný video seriál
files/gallery/1537/1537-thumb-s.jpg

1. diel - Jana Klenovičová

Čo je Letný videoseriál? A prečo vznikol? Pozrite si úvodné video!


Viac
Pozývame vás
Facebook
YouTube
Info e-mailom

Ak si želáte dostávať najnovšie informácie, zadajte Váš e-mail.