Čo vás čaká počas marca v knižnici

Marec - mesiac knihy

Marec bol vyhlásený za mesiac knihy v roku 1955, na počesť významného slovenského národného buditeľa Mateja Hrebendu, ktorý sa narodil v marci a v marci aj umrel (1796-1880). Matej Hrebenda sa zaslúžil o šírenie slovenskej knižnej kultúry a vzdelanosti. V 19. storočí Hrebenda cestoval po celom Slovensku, propagoval knihy a šíril osvetu aj v najzaostalejších kútoch vtedajšieho Rakúsko – Uhorska, ale okrem Pešti, Viedne, či Dolnej Zeme, navštívil aj Prahu. Zozbieral a zachránil mnoho kníh pred spálením, čím sa pričinil o vybudovanie knižníc.

Aj slovenské knižnice majú v marci sviatok. Ako ho najlepšie osláviť? Spolu s našimi čitateľmi v priebehu marca Knižnica Ružinov prináša pre svojich návštevníkov a používateľov množstvo zaujímavých podujatí, celoknižničných, ale aj komornejších.

Hneď 2. marca 2017 otvorí DK Ružinov v spolupráci s Knižnicou Ružinov Ružinovský knižný festival . Produkcia knižnice má hneď na úvod festivalu pripravený bohatý program pre deti 1. stupňa základných škôl. Vyberie sa s nimi po stopách dobrodruhov interaktívnym bádaním za knihou. Na druhý deň sa budete môcť zúčastniť posedenia pri knihe s Robom Rothom, ktorý pútavým spôsobom prečíta úryvky z knihy Jeden z nás - Príbeh o Nórsku od Åsne Seierstad. Bude to silný zážitok. A ten vás bude čakať aj po čítačke pri premietaní netradičnej dokumentárnej snímky z produkcie Knižnice Ružinov s názvom Život (ne)knihovníka. Ak ste zvedaví, čomu sa taký knihovník v dnešnej dobe venuje a prečo to robí, tak si to nenechajte ujsť.

Veselo i vážne - poviedky a básne, tak sa volá podujatie, ktoré sa uskutoční 16. marca 2017 o 15:00 hod. v DK Ružinov. Pôjde o prezentáciu tvorby súčasných slovenských spisovateliek Jany Šimulčíkovej, Viery Švenkovej a Dagmar Wagnerovej. Moderovať besedu bude Ivan Szabó.

A ako už býva tradíciou, marec - mesiac knihy uzavrie 31. marca 2017 Noc v knižnici. Musíme však podotknúť, že tento rok čaká vybrané deti z Ružinova naozaj najlepšia retro noc v knižnici. Prečo retro noc? Nuž, Knižnica Ružinov tento rok oslávi poctivé 45. výročie od svojho založenia a bez retro spomínania by to nešlo.

Podujatia sa budú konať aj na jednotlivých pobočkách knižnice a to práve tie komornejšie. Pozrite si niektoré z nich:

Pobočka Na úvrati dňa 6. marca 2017 organizuje podujatie „Tvoríme z papiera“ – žiaci prvého stupňa ZŠ Vrútocká predstavia svoje výtvarné práce z papiera súvisiace s knižnicou a čítaním (tvorba záložiek do kníh, plagáty, ilustrácie).

ÚK Miletičova dňa 14. marca 2017 pripravuje vyhodnotenie najlepších a najšikovnejších detských čitateľov, v spolupráci so ZŠ Ružová dolina a Kulíškova. Na ďalší deň - 15. marca 2017, organizuje podujatie „Keď sa povie knižnica“ (výtvarná súťaž, spojená s výstavou prác na celoknižničnom podujatí „Noc v knižnici“). Žiaci ZŠ Ružová dolina majú za úlohu nakresliť to, čo ich napadne pri vyslovení slova „knižnica“.

Obdobnú aktivitu organizuje aj pobočka Na úvrati 52 (Trnávka) pre žiakov ZŠ Vrútocká.

16. marca 2017Ústredná knižnica KR pripravila interaktívne podujatie pre žiakov ZŠ, na podporu tvorivosti a vyjadrovacích schopností: „Poďme spolu písať“ – vytvorenie rozprávky v priebehu 30 min. (deti diktujú a teta knihovníčka píše) a pobočka Na úvrati podujatie na podporu detskej tvorivej fantázie nazvala „Marec – mesiac knihy“.

Netradičné podujatie sa uskutoční na pobočke Bachova 7 – Výstava výtvarných prác – ilustrácií Zuzany Pallaghyovej. Vernisáž výstavy sa uskutoční dňa 23. marca 2017 o 14.30 hod. Všetci ste srdečne vítaní.

1. diel - Jana Klenovičová

Čo je Letný videoseriál? A prečo vznikol? Pozrite si úvodné video!