Aký bol "Marec, mesiac knihy" v Knižnici Ružinov?

„Marec – mesiac knihy 2019“

Aj v Knižnici Ružinov sme prevrátili list v kalendári a prehupli sme sa do ďalšieho mesiaca, ktorý nás obdaril príjemným počasím a bujnejúcou zeleňou, príznakom, že kolobeh života pokračuje. V jarných mesiacoch sa neaktivizuje iba príroda, ale aj rušný spoločenský a kultúrny život. Pre knižnice a knihovníkov je marec turbulentné obdobie a tradíciu „Marca – mesiaca knihy“ zachovávame už od roku 1955, kedy v bývalom Československu ministerstvo kultúry Československej republiky a Zväz československých spisovateľov, v spolupráci so štyrmi najväčšími vydavateľmi, vyhlásili marec za mesiac knihy. O tom, že projekt popularizácie čítania a knihy bol úspešný svedčí aj to, že vydržal do dnešnej doby, v ktorej spoločnosť viac podlieha konzumu. Vyhlásenie marca za „Mesiac knihy“ sa odôvodnil dátumom narodenia aj smrti osobnosti slovenských dejín – Martina Hrebendu Hačavského (10. 3. 1976 – 16. 3. 1880) – slepého „distribútora“, ktorý roky roznášal knihy v noši na chrbte do
najzaostalejších kútov Slovenska.

Ako prežila Knižnica Ružinov tohtoročný marec? V prvom rade so svojimi čitateľmi a priateľmi knižnice, pre ktorých pracovníci knižnice pripravili množstvo zaujímavých aktivít – celoknižničných, ale aj komornejších podujatí, ktoré organizovali jednotlivé pobočky a bolo ich takmer 60, čo považujeme za úctyhodnú aktivizáciu činnosti knižnice zameranú na komunitu Ružinova. „Marec – mesiac knihy“ Knižnica Ružinov otvorila celoslovenským projektom „Týždeň slovenských knižníc“, ktorý bol vyhlásený v termíne 4. – 10. marca 2019. Počas „Týždňa...“ Knižnica Ružinov tradične svojim čitateľom umožňuje predĺžiť si členstvo na ďalší rok bez zaplatenia členského príspevku a ďalším poskytnutým benefitom je odpustenie pokút z omeškania. Čitatelia knižnice tieto služby každoročne využívajú, a v tomto roku sa počas „Týždňa...“ zapísalo 251 čitateľov a boli odpustené pokuty z omeškania v sume 49,90 €.

V prvom marcovom týždni sa KR zapojila do projektu knižníc BSK „Stratené knihy“, ktorého cieľom je propagovať knihu a čítanie. Viac informácií o výsledkoch projektu KR uverejnila v samostatnom článku, ako aj o ďalších zaujímavých podujatiach – autorské čítanie a beseda spisovateľky Kristíny Baluchovej v DK Ružinov „Kapitán padák na aeroaute“, „Noc v knižnici“ – XVI. ročník, pod takmer strašidelným motívom „Noc len pre odvážnych“, ale naozaj sa nikto nemusel báť, pretože deti a hostia knižnice mali veľmi silnú zostavu ochrancov z MÚ Ružinov, ktorým aj touto cestou chceme poďakovať za spoluprácu. Rovnaké poďakovanie patrí aj priateľom Knižnice Ružinov z Televízie Ružinov, ktorí sa tešia z našich úspechov a dokumentujú zaujímavé projekty Knižnice Ružinov, aby s nimi oboznámili širšiu komunitu Ružinova. A dokonca k nám prenikli aj správy cez súkromné kanály, že je nás vidieť až v Košiciach. V priloženej dokumentácii si môžete pozrieť zaujímavé momenty z „Marca – mesiaca knihy 2019“.

11. diel - ÚK Miletičova, 3. časť

Aj tentokrát sme sa vybrali do Ústrednej knižnice Knižnice Ružinov na Miletičovej 47, aby sme pre vás natočili ďalší diel Letného video seriálu "Prezraď mi, čo čítaš". Tentokrát to bolo také "rozlúčkové" rozprávanie...