Aký bol "Marec, mesiac knihy" v Knižnici Ružinov?

„Marec – mesiac knihy 2019“

Aj v Knižnici Ružinov sme prevrátili list v kalendári a prehupli sme sa do ďalšieho mesiaca, ktorý nás obdaril príjemným počasím a bujnejúcou zeleňou, príznakom, že kolobeh života pokračuje. V jarných mesiacoch sa neaktivizuje iba príroda, ale aj rušný spoločenský a kultúrny život. Pre knižnice a knihovníkov je marec turbulentné obdobie a tradíciu „Marca – mesiaca knihy“ zachovávame už od roku 1955, kedy v bývalom Československu ministerstvo kultúry Československej republiky a Zväz československých spisovateľov, v spolupráci so štyrmi najväčšími vydavateľmi, vyhlásili marec za mesiac knihy. O tom, že projekt popularizácie čítania a knihy bol úspešný svedčí aj to, že vydržal do dnešnej doby, v ktorej spoločnosť viac podlieha konzumu. Vyhlásenie marca za „Mesiac knihy“ sa odôvodnil dátumom narodenia aj smrti osobnosti slovenských dejín – Martina Hrebendu Hačavského (10. 3. 1976 – 16. 3. 1880) – slepého „distribútora“, ktorý roky roznášal knihy v noši na chrbte do
najzaostalejších kútov Slovenska.

Ako prežila Knižnica Ružinov tohtoročný marec? V prvom rade so svojimi čitateľmi a priateľmi knižnice, pre ktorých pracovníci knižnice pripravili množstvo zaujímavých aktivít – celoknižničných, ale aj komornejších podujatí, ktoré organizovali jednotlivé pobočky a bolo ich takmer 60, čo považujeme za úctyhodnú aktivizáciu činnosti knižnice zameranú na komunitu Ružinova. „Marec – mesiac knihy“ Knižnica Ružinov otvorila celoslovenským projektom „Týždeň slovenských knižníc“, ktorý bol vyhlásený v termíne 4. – 10. marca 2019. Počas „Týždňa...“ Knižnica Ružinov tradične svojim čitateľom umožňuje predĺžiť si členstvo na ďalší rok bez zaplatenia členského príspevku a ďalším poskytnutým benefitom je odpustenie pokút z omeškania. Čitatelia knižnice tieto služby každoročne využívajú, a v tomto roku sa počas „Týždňa...“ zapísalo 251 čitateľov a boli odpustené pokuty z omeškania v sume 49,90 €.

V prvom marcovom týždni sa KR zapojila do projektu knižníc BSK „Stratené knihy“, ktorého cieľom je propagovať knihu a čítanie. Viac informácií o výsledkoch projektu KR uverejnila v samostatnom článku, ako aj o ďalších zaujímavých podujatiach – autorské čítanie a beseda spisovateľky Kristíny Baluchovej v DK Ružinov „Kapitán padák na aeroaute“, „Noc v knižnici“ – XVI. ročník, pod takmer strašidelným motívom „Noc len pre odvážnych“, ale naozaj sa nikto nemusel báť, pretože deti a hostia knižnice mali veľmi silnú zostavu ochrancov z MÚ Ružinov, ktorým aj touto cestou chceme poďakovať za spoluprácu. Rovnaké poďakovanie patrí aj priateľom Knižnice Ružinov z Televízie Ružinov, ktorí sa tešia z našich úspechov a dokumentujú zaujímavé projekty Knižnice Ružinov, aby s nimi oboznámili širšiu komunitu Ružinova. A dokonca k nám prenikli aj správy cez súkromné kanály, že je nás vidieť až v Košiciach. V priloženej dokumentácii si môžete pozrieť zaujímavé momenty z „Marca – mesiaca knihy 2019“.