205. výročie narodenia Sama Chalupku

Samo Chalupka bol slovenský básnik, ktorý patrí do obdobia romantizmu. O jeho živote sa viete dočítať či už v knihách alebo na internete. Čím bol ale výnimočný?

„Nenapísal mnoho, ale premnoho povedal“, napísal o jeho tvorbe Rudo Brtáň v úvode zbierky Sama Chalupku. Vyzdvihoval hlavne jeho revolučný rozlet a to, že sa snažil oživiť dávnu a slávnu minulosť boja Slovákov proti Rimanom. Spájal skutočné historické udalosti s folklórnou ľudovou tradíciou. Snažil sa vytvoriť odvážny národ, revolučne naladený, ktorý sa má dokázať brániť pred utláčaním.

Túto podobu cítiť aj v básni MOR HO!, v ktorej Chalupka použil tento bojový pokrik, ktorý vzýva Slovákov k hrdinskému boju o slobodu národa pred tými, ktorí ich chceli utláčať. Báseň s výpoveďou, kde na jednej strane stojí túžba po slobode a mierumilovnosti a na druhej zotročovanie a krutosť. Odvaha slovanskej družiny sa nakoniec prejaví v jej zjednotení proti nepriateľom a boju proti nim, čo sa objavuje aj v básni:

„Mor ty len, a voľ nebyť, ako byť otrokom!“

 

205. výročie narodenia Sama Chalupku

 

Dnes by Samo Chalupka oslavoval 205. narodeniny a my si ho aspoň takto pripomíname.

Letný video seriál
files/gallery/1537/1537-thumb-s.jpg

1. diel - Jana Klenovičová

Čo je Letný videoseriál? A prečo vznikol? Pozrite si úvodné video!


Viac
Pozývame vás

Bratislava - moje mesto 2020

Mestská knižnica v Bratislave vyhlasuje 10. ročník súťaže literárnej a výtvarnej tvorby školákov BRATISLAVA, MOJE MESTO 2020...


Archív pozvánok
Facebook
YouTube
Info e-mailom

Ak si želáte dostávať najnovšie informácie, zadajte Váš e-mail.