205. výročie narodenia Sama Chalupku

Samo Chalupka bol slovenský básnik, ktorý patrí do obdobia romantizmu. O jeho živote sa viete dočítať či už v knihách alebo na internete. Čím bol ale výnimočný?

„Nenapísal mnoho, ale premnoho povedal“, napísal o jeho tvorbe Rudo Brtáň v úvode zbierky Sama Chalupku. Vyzdvihoval hlavne jeho revolučný rozlet a to, že sa snažil oživiť dávnu a slávnu minulosť boja Slovákov proti Rimanom. Spájal skutočné historické udalosti s folklórnou ľudovou tradíciou. Snažil sa vytvoriť odvážny národ, revolučne naladený, ktorý sa má dokázať brániť pred utláčaním.

Túto podobu cítiť aj v básni MOR HO!, v ktorej Chalupka použil tento bojový pokrik, ktorý vzýva Slovákov k hrdinskému boju o slobodu národa pred tými, ktorí ich chceli utláčať. Báseň s výpoveďou, kde na jednej strane stojí túžba po slobode a mierumilovnosti a na druhej zotročovanie a krutosť. Odvaha slovanskej družiny sa nakoniec prejaví v jej zjednotení proti nepriateľom a boju proti nim, čo sa objavuje aj v básni:

„Mor ty len, a voľ nebyť, ako byť otrokom!“

205. výročie narodenia Sama Chalupku

Dnes by Samo Chalupka oslavoval 205. narodeniny a my si ho aspoň takto pripomíname.

11. diel - ÚK Miletičova, 3. časť

Aj tentokrát sme sa vybrali do Ústrednej knižnice Knižnice Ružinov na Miletičovej 47, aby sme pre vás natočili ďalší diel Letného video seriálu "Prezraď mi, čo čítaš". Tentokrát to bolo také "rozlúčkové" rozprávanie...