Ružinovská noc v knižnici

Ružinovská noc v knižnici


Knižnica Ružinov počas celého Marca mesiaca knihy pripravovala rôzne aktivity a podujatia, aby si mohla spolu so svojimi čitateľmi pripomenúť dôležitosť kníh a potreby čítania. Táto oslava čítania už tradične vrcholí koncom mesiaca na akcii Noc v knižnici. Ohlas medzi našimi detskými návštevníkmi a záujem o tento typ podujatia je taký veľký, že sme sa stretli už po pätnásty raz. Tento ročník niesol názov „Ružinovská noc v knižnici“ a práve deti by mali poznať históriu Ružinova, aby vedeli odkiaľ pochádzajú. V Ružinove sa nachádza veľa významných objektov a je domovom mnohých známych osobností – ľudí, ktorých pozná nielen celé Slovensko, ale mnohých aj celý svet.

 

 

Bohatý program pre deti a netradičná torta
 

Na podujatí sa zúčastnilo až 24 hostí, 19 detí a 9 knihovníčok. Pani riaditeľka knižnice PhDr. Darina Horáková v úvode predstavila tety knihovníčky a autorku scenára Janku Klenovičovú, ktorá opäť pre deti vymyslela bohatý program. Ako prvý bod programu prišli deti privítať pán prednosta Miestneho úradu Ing. Ignác Olexík, PhD. a pani vedúca referátu metodiky škôl, kultúry a športu Mgr. Viera Kováčová. Po ich príhovore sa pokračovalo netradične – tortou. Tá tohtoročná bola trochu iná ako tie, ktoré sa jedli počas predchádzajúcich nocí, ale určite bola rovnako sladká.

Po torte medzi deti zavítala detská tanečná skupina Dancy Shake pod umeleckým vedením Mgr. Kataríny Tomandlovej, ktorá nám predviedla interaktívne tanečné vystúpenie s názvom Príbeh tajomnej knihy. Ďalším bodom programu bola prekladateľka kníh pani PhDr. Beata Panáková, ktorá deťom predstavila nezbedného kamaráta až z Francúzska z kníh o malom Mikulášovi.

 

 

Čo si navaríte, to si aj zjete
 

Po 14-tich nociach, kedy sme mali pizzu, sme sa rozhodli, že to konečne zmeníme a vymysleli sme si špeciálnu „večero-súťaž”. Deti mali možnosť využiť svoju kreativitu a pripraviť si zdravé jedlo s ambasádorkami Nadácie Jamieho Olivera pre SR, Katarínou Medveďovou-Ovečkovou a Katarínou Kopúnovou zo školy varenia Foodkút.  Za najkrajšie zeleninové výtvory boli deti odmenené, čo pre našu porotu nebolo jednoduché, všetky výtvory vyzerali totiž na zjedenie.

 

 

Po chutnej a zdravej večeri prišiel ďalší hosť, divadlo Jaja a bábkoherečka Mgr. art. Janka Pokorná-Kelemenová s rozprávkou o Chlapčekovi synčekovi. „Disko Jarka”, inak Jarka Batthyányová už tradične deti roztancovala svojimi príbehmi a deti mali možnosť použiť fantáziu a na hudbu si vymyslieť vlastný príbeh. Po noci boli pre deti pripravené raňajky a malé darčeky na pamiatku.

 

 

Deti dostali dary v podobe balíčkov, do ktorých sponzorsky prispeli Knižnici Ružinov rôzne firmy a fyzické osoby. Partnermi a mediálnymi partnermi tejto akcie boli Slovart, Rádio Regina, Ružinovská televízia a spoluorganizátormi boli SSKK a SAK.

 

 

-Kamila Černáková-