NOVINKY

10.02.2021 PRIESKUM ČÍTANIA MEDZI GENERÁCIAMI

KTORÁ GENERÁCIA NAJVIAC ČÍTA?

Čítanie kníh je základnou súčasťou každodenného života mnohých ľudí. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, ako sa líšia čitateľské návyky v rôznych vekových skupinách? Čítajú mladšie generácie rovnako, ako staršie generácie?

My sme sa to v Knižnici Ružinov pokúsili zistiť prostredníctvom našich čitateľov. Čitateľské návyky sú naprieč rôznymi generáciami prekvapivo podobné, ale aj tu sa nájde pár rozdielov.Najviac nás navštevujú čitatelia, ktorí majú medzi 41 – 55 rokov. Žánrové preferencie sa u každej generácie, s výnimkou študentov, vzťahujú najmä na beletriu a bestsellery. Tipy na knihy naši čitatelia hľadajú rôzne, inšpirácie čerpajú od rodiny a priateľov, na sociálnych sieťach, v internetových kníhkupectvách a v zoznamoch  bestsellerov. V čase, keď sme boli donútení kvôli pandémii zatvoriť naše pobočky si mohli čitatelia prečítať naše e-knihy, ktoré tiež prispeli k pravidelnému čítaniu. Veľa voľného času zapríčinilo, že všetky generácie čítali viac, ako predtým. Čitatelia medzi 26 – 40 rokov v dôsledku pandémie prečítali viac kníh, ale najstaršia generácia číta v priemere najdlhšie.

Výsledky poukazujú na to, že tradičné knihy majú medzi ľuďmi svoje nenahraditeľné miesto a čítanie sa stále teší veľkej obľube. Ďakujeme knižniciam, ktoré nás pre tento prieskum inšpirovali.

 

87_1.jpg
87_najcastejsienavstevujukniznicu_3.jpg
87_najcastejsienavstevujukniznicu_1.jpg
87_4.jpg
87_2.jpg
87_najcastejsienavstevujukniznicu_2.jpg

ONLINE KATALÓG KNÍH

SLEDUJTE NÁS

SPÝTAJTE SA KNIŽNICE

Zavolajte nám
+421 2 44 454 704

Napíšte nám
kniznica@kniznica-ruzinov.sk

ANKETA

Využili ste možnosť e-kníh?

Áno 54 %
Chystám sa 23 %
Nie 23 %
Napíšte nám

* Povinné položky

“Originálny nápad? To nie je až také zložité. Knižnica je ich plná.”
Stephen Fry