PODUJATIA

Archív podujatí - rok 2008

 

Vlastivedná súťaž (2008) (03.12.2008)

Súťaže nie sú len pre deti, mládež a ľudí v produktívnom veku, ale aj pre seniorov. Mohli sme sa o tom presvedčiť  3. decembra 2008 v Seniorskom informačnom centre (SIC) na Zimnej ul. č. 1, kde sa konala súťaž seniorov Ružinova pod názvom "História Ružinova a Bratislavy". O hodnotné ceny starostu m. č. Bratislava - Ružinov súťažilo 8 družstiev. A treba hneď povedať, že bola to veru súťaž ako má byť, členovia jednotlivých družstiev boli dobre pripravení. Tak dobre, až sa niekedy zdalo, že otázky by veru mohli byť aj ťažšie a náročnejšie. Pretože nezabúdajme, že súťažiacimi boli v tomto prípade ľudia, ktorí v Bratislave prežili celý alebo takmer celý svoj život a teda dobre poznajú jej faktografiu. Ani nie je dôležité, kto vlastne v tejto vlastivednej súťaži vyhral. Pretože v tomto prípade išlo o to, aby sa účastníci spoločensky zabavili, "precvičili" svoje mozgové závity, čo nie je na škodu veci ani vo vyššom veku. Aj v podujatiach tohto typu bude zrejme Knižnica Ružinov - už aj kvôli veľkému záujmu zo strany seniorov - pokračovať.

 

 

Záhorie, vďaka ti - krst knihy (25.11.2008)

25. novembra 2008 sa konal krst úprimnej a neformálnej knihy Ružinovčana Jozefa Mifkoviča  "Záhorie, vďaka ti". Kniha to síce neveľká, veľká však svojím obsahom a hĺbkou. Miestom konania bolo opäťSeniorské informačné centrum (SIC)na Zimnej ul. č. 1, ktoré sa pomaly a iste  - už za dva roky svojej existencie - stalo jedným z dôležitých centier kultúrnych aktivít ružinovských seniorov. Krstnými rodičmi boli spevák a herec Tóno Baláž a herečka Libuša Trutzová. Okrem iného prečítali z knihy niekoľko veľmi dobre vybraných básní, čo dojalo všetkých prítomných.  Na harmonike hral (predviedol aj fujaru) a popritom aj spieval hudobník a drevorezbár Viliam Meško - legenda slovenského folklóru. Aké to šťastie, keď máme ľudí, ktorí ešte dokážu poodhaliť korene našej ľudovej tvorby v ich nevyumelkovanej a čírej podobe. Medzi účastníkmi tejto mimoriadne vydarenej akcie bol aj Zdeno Sychra,  ďalšia žijúca legenda - tentokrát slovenskej populárnej hudby, ktorý už býva pravidelným návštevníkom všetkých podujatí Knižnice Ružinov zameraných na zaujímavé osobnosti Ružinova. Celé podujatie majstrovsky a s šarmom jej vlastným odmoderovala Rina Horáková.Čo ešte dodať? Snáď len to, že kto tam nebol, neuverí a môže ľutovať. Ale nič nie je stratené. Nech sa páči, môžete prísť  nabudúce.  Dramaturgia Knižnice Ružinov plánuje organizovať  podujatia tohto druhu aj v roku 2009.

 

 

Hovory D - Žijú medzi nami (2008) (11.11.2008)

S Ružinovčanom prof. MUDr. Karolom Kapellerom sme sa stretli vo vestibule Domu kultúry Ružinov 11. novembra 2008 o 16.00 h. Išlo o ďalšie podujatie v rámci už tradičných "Hovorov D" spojených tentokrát s cyklom "Žijú medzi nami". Navyše, toto sa nieslo v znamení hesla "Vedec so srdcom básnika", pretože prof. Kapeller je nielen lekár, ale aj autor mnohých poetických textov. Preto nás tak trochu všetkých, čo sme na podujatí boli, mrzelo, že napriek pozvánkam sme nevideli ani zástupcov Televízie Ružinov a ani Ružinovského echa, čo je na škodu veci, pretože si myslíme, že ružinovskú verejnosť  by toto podujatie určite zaujalo.

 

Na hrane snov - krst knihy (30.10.2008)

Ružinovský knižničný hepening - literárna kaviareň bola otvorená pre verejnosť 30. októbra 2008 o 17.00 v Dome kultúry Ružinov. Týmto podujatím Knižnica Ružinov nadviazala na tradíciu, ktorej základy položila pred mnohými rokmi. Predstavovanie literárne činných osobností Ružinova bolo tentokrát inovované živou hudbou, tak ako sa na správnu kaviareň patrí. K spolupráci na tento druh podujatia sa podarilo získať bratislavskú blues-jazzovú formáciu S. R. O. A nie je náhoda, že jej členovia prežili značnú časť svojho života - detstvo a mladosť - v Ružinove, kde vyrastali. Pokrstená bola najnovšia kniha Ružinovčana Adolfa Lachkoviča "Na hrane snov". Krstnými rodičmi boli: režisér E. Grečner a herečka Zuzana Kapráliková. Autor je žijúcou legendou a pamätníkom histórie slovenského filmu, veď 40 rokov svojho života zasvätil jeho rozvoju. Ako vidno, knižničný hepening bol teda v pravom slova zmysle ružinovský...

 

 

 

Mesiac úcty k starším (2008) (15.10.2008)

Každoročne v októbri v rámci Mesiaca úcty k starším sa stretávajú seniori Ružinova, aby spoločne vyhodnotili uplynulé obdobie. Stalo sa tak aj 15. októbra 2008 o 14.00 v Malej sále DK Ružinov. Podujatie pripravila Knižnica Ružinov v spolupráci s OO JD na Slovensku BA 2 a DK Ružinov. Sála bola preplnená, veď o tento druh podujatia je medzi seniormi vždy veľký záujem, o to viac, keď medzi nich vždy zavíta nejaký atraktívny hosť. Tentokrát to boli Dušan Grúň a Olinka Szabová - legendy slovenskej populárnej hudby. Zaspievali mnohé zo svojich hitov, ktoré všetkých prítomných rozohriali a pobavili. Dúfame, že sa všetci stretneme opäť o rok a opäť medzi nás zavíta aj nejaký zaujímavý hosť. Kto to bude, to zatiaľ organizátori neprezradia, pretože je to prekvapenie.

 

Výstava ručných prác (27.05.2008)

Aj tento rok koncom mája sa konala výstava ručných prác v spolupráci s Jednotou dôchodcov v Ružinove.  Tak ako minulý rok, aj teraz v Dome kultúry Ružinov mohli všetci obdivovať majstrovstvo autorov a umenie ich šikovných rúk. Výstava mala opäť vysokú úroveň a mnohých prekvapilo, čo všetko dokážu seniori vytvoriť a vyhotoviť.

 

Spomienky na oslobodenie Bratislavy (03.04.2008)

"Spomienky na oslobodenie Bratislavy a na Bratislavu vôbec" ako 1. časť v rámci cyklu "Míľniky histórie našej Bratislavy" odzneli 3. apríla 2008 o 15.00 hod. v Seniorskom informačnom centre (SIC) na Zimnej ul. č. 1. Úvodné podujatie celého cyklu pripravila Knižnica Ružinov v spolupráci s Jednotou dôchodcov v Ružinove. Okrem faktografických údajov, zaujímavostí a kuriozít zazneli tiež ukážky z literatúry faktu a poézie, doplnené dobovými melódiami Gejzu Dusíka.

 

Noc s Andersenom (Noc v knižnici) (5. roč.) (28.03.2008)

Vybraní uchádzači z radov ružinovských detí a vybraných detí z ostatných mestských častí absolvovali 28. 3. 2008 ďalšiu Noc v knižnici. Toto podujatie organizuje Knižnica Ružinov ako hlavný a jediný organizátor. Tohtoročná, už piata ružinovská noc v knižnici, mala názov "Pátrame po Dobšinskom" (pri príležitosti 180. výročia narodenia P. J. Dobšinského - zberateľa a propagátora slovenských rozprávok a slovenskej ľudovej slovesnosti vôbec) a bola to prvá detektívna noc v knižnici. Uskutočnila sa v Seniorskom informačnom centre (SIC) na Zimnej ul., no deti pobudli aj v skutočnej soľnej jaskyni, kde sa stali účastníkmi dramatizácie rozprávky "Soľ nad zlato". Okrem toho, že deti sa aspoň na jednu noc premenili na detektívov a pátrali, kde nám na tom našom malom Slovensku ten pán Dobšinský vlastne zmizol a prečo sa akosi vytratil z našej pozornosti, mali plné ruky, nohy a hlavy práce s riešením kvízov, hádaniek, hlavolamov a iných výmyslov, ktoré pre ne pripravili tety z knižnice. V neskorých nočných hodinách zavítal medzi deti aj taký skutočný detektív, aby im poradil, ako úspešne prinavrátiť uja Dobšinského do našej súčasnosti. Tento ročník noci v knižnici bol jeden z najvydarenejších. Ak to tak vôbec možno povedať, pretože všetky doteraz uskutočnené noci boli veľmi, veľmi, ale naozaj veľmi vydarené. 

 

Jarný maratón s knihou (2. roč.) (11.03.2008)

V rámci už 2. ročníka Jarného maratónu s knihou sa 11. marca 2008 v Dome kultúry Ružinov (Knižná revue) uskutočnilo milé podujatie. Najprv deťom prečítal rozprávku "Pamodaj šťastia lavička" od P. Dobšinského ujo rozprávkár, ktorého stvárnil herec a recitátor Jozef Mifkovič.   Potom zavítala medzi deti legenda slovenského filmového, televízneho a divadelného neba herečka Soňa Valentová. Okrem iného porozprávala deťom aj o svojej knižke Psík Ari. Popoludnie zakončila autogramiáda, v rámci ktorej získali podpis a venovanie od Sone Valentovej nielen deti, ale aj početná skupina dospelých, jej priaznivcov a sympatizantov.

(ohlas na webe)

  

 

Počítačové kurzy pre seniorov (4. roč.) (01.01.2008 - 31.12.2008)

Vo februári sa uskutočnil prvý tohtoročný počítačový kurz pre seniorov a v apríli druhý. V ďalších mesiacoch kurzy pokračovali podľa organizačno-technických možností knižnice. Išlo o celý cyklus kurzov (4. ročník), ktorý Knižnica Ružinov zrealizovala v roku 2008. Kurzy prebiehali v našej modernej počítačovej študovni v Seniorskom informačnom centre (SIC) na Zimnej ul. č. 1.  Zúčastnilo sa ich 44 začiatočníkov - seniorov, z ktorých každý absolvoval 3 dni úvodného kurzu a potom aj 1 deň školenia pre pokročilejších. Lektorkou, organizátorkou a aj autorkou celého projektu je Eva Györgyová , vedúca Útvaru knižnično-informačných služieb (ÚKIS) Knižnice Ružinov. Pracovníci knižnice majú ozaj úprimnú radosť z toho, že z radov našich starších spoluobčanovo je o tieto kurzy stále veľký záujem a vážia si a oceňujú aj túto oblasť práce knižnice.  Pokiaľ budú knižnici - a najmä hlavnej protagonistke - sily stačiť, bude sa v týchto kurzoch pokračovať aj naďalej. Ako to skutočne vyzerá na takomto kurze si môžete pozrieť na fotografiách.

ONLINE KATALÓG KNÍH

SLEDUJTE NÁS

SPÝTAJTE SA KNIŽNICE

Zavolajte nám
+421 2 44 456 036

Napíšte nám
kniznica@kniznica-ruzinov.sk

ANKETA

Využili ste možnosť e-kníh?

Áno 67 %
Ja nie, ale viem o niekom 16 %
Napíšte nám

* Povinné položky