PODUJATIA

Archív podujatí - rok 2006

 

Otvorenie Seniorského informačného centra (SIC) (29.11.2006)

Seniorské a informačné centrum (SIC) na Zimnej ul. č. 1. bolo slávnostne otvorené 29. novembra 2006. Toto špecializované - a v rámci Bratislavy ojedinelé pracovisko svojho druhu - bude slúžiť  najmä ružinovským seniorom.  Jeho činnosť , zameranie a interiérové dobudovanie - ide o celý komplex a súhrn faktorov a súvislostí - sa bude dolaďovať  v ďalšom období.

 

Koncert Zdenka Sychru a Noriky Blahovej (12.10.2006)

V rámci "Mesiaca úcty k starším" sa stretli ružinovskí seniori 12. októbra 2006 v Dome kultúry Ružinov, aby ešte pred koncertom ocenili všetkých, ktorí s nimi v rámci mestskej časti Ružinov spolupracujú, navzájom si vymenili skúsenosti, porozprávali sa a pospomínali. A to čo sme predpokladali sa potom aj stalo skutočnosťou. Všetci prítomní seniori - pamätníci si zaspievali spolu so Zdenkom Sychrom a Norikou Blahovou  -  ktorí už boli hosťami na podujatí našej knižnice  - staré dobré pesničky, ktoré kedysi vládli svetom. A veru bol to svet ťažký, ale krásny a neopakovateľný. A pesničky v ňom boli rovnako dobré, ak nie lepšie ako tie súčasné. Obaja interpreti presvedčili celú sálu o tom, že ešte stále im to dobre spieva a vedia osviežiť mysle a srdcia ľudí tých skôr narodených patričnou dávkou nostalgie, vznešenosti, ale i pozitívneho a radostného pocitu zo života. Vystúpenie Zdenka Sychru a Noriky Blahovej malo veľký úspech, sála bola preplnená, nikto z organizátorov a ani my v knižnici sme až takýto záujem neočakávali... Na záver bolo pripravené občerstvenie a výmena názorov, dojmov a postrehov pokračovala ešte dlho po skončení koncertu.

 

Adolf Lachkovič - človek uprostred ľudí (28.09.2006)

V rámci cyklu "Žijú medzi nami" sa 28. septembra 2006 uskutočnilo v Dome kultúry Ružinov stretnutie spisovateľa Adolfa Lachkoviča so seniormi Ružinova. Existujú osobnosti, ktorým imidž neurobila reklama, televízia, rozhlas a ani iné médiá. Vlastnou húževnatosťou, zanietenosťou a presvedčením, vierou v to, čo robia, dokázali prispieť k rozšíreniu a obohateniu kultúrneho a literárneho života. Medzi takéto osobnosti treba zaradiť aj Ružinovčana Adolfa Lachkoviča, nar. v roku 1931 v Stupave. Štyridsať  rokov pracoval v Slovenskom filme (1950 - 1991), začínal ako osvetľovač a skončil ako režisér dabingu. Človek s bohatými životnými skúsenosťami, autor piatich knižiek (Bozkal som sochu - 1992, Scenár asistenta - 1994, Sladké časy - 1999, Príbehy spod gaštanov - 2004, Autobusová romanca - 2005), z ktorých jedna je z filmárskeho prostredia (Scenár asistenta) sa stretol s ružinovskými seniormi na neformálnom, úprimnom a priateľskom podujatí, ktoré duchovne obohatilo všetkých, ktorí sme tam boli, nielen seniorov. Autor už pripravuje šiestu knižku, ktorá bude tiež z filmárskeho prostredia, a ako sme mohli posúdiť  podľa ukážky z pripravovaného textu, bude to knižka výborná... Pretože v knižnici máme radi zaujímavých ľudí a zaujímavé, nevšedné príbehy zo života, s veľkou chuťou sme toto stretnutie pripravovali. Stálo to za tú námahu, ešte dlho po oficiálnom zakončení sa debatovalo v kuloároch, rozoberalo, hodnotilo, plánovalo... Jedno je isté. V podujatiach takéhoto typu budeme zrejme v knižnici pokračovať aj v budúcnosti.

 

 

Zdravé telo - múdra hlava (22.06.2006)

Pod heslom „v zdravom tele zdravý duch“ sa uskutočnilo 22. júna 2006 v amfiteátri Areálu hier Radosť  na Štrkovci super podujatie pre deti, ktoré radi čítajú a neradi športujú a opačne. Táto výnimočná literárno-športová show preverila schopnosti a vedomosti všetkých prítomných. Organizátori z Knižnice Ružinov sa na deti perfektne pripravili a v spolupráci s Ružinovským športovým klubom im dali poriadne zabrať. Ale decká boli nadšené, vôbec im to nevadilo a s veľkou chuťou predvádzali, čo všetko dokážu. Veď sa snáď nedajú zahanbiť nejakou reality show pre dospelákov, ktorú si možno pozrieť pekne doma v papučkách pri televízore a s dvojkilovým balením chrumiek v ruke... To by vyzeralo! Tak teda ešte raz: Zdravé telo - múdra hlava, to je to, čo každý hľadá!!! A kto sa týmto heslom neriadi, ďaleko sa nedostane... Preto je dobré začať  trénovať čo najskôr!

 

Noc s Andersenom (Noc v knižnici) (3. roč.) (31.03.2006)

Vraví sa, že do tretice všetko najlepšie. Tak teda už tretiu noc v knižnici (prvé boli v rokoch 2004 a 2005) absolvovali deti v našej Ústrednej knižnici na Miletičovej 47. K nám do knižnice prišli 31. marca a 1. apríla po raňajkách odišli za doprovodu rodičov domov. A veru mnohým sa ani veľmi nechcelo. Nebola to totiž noc len tak hocijaká. Bola venovaná veľkému rozprávkarovi H. Ch. Andersenovi, ktorého knižky a rozprávky všetky deti veľmi dobre poznajú. Že všetky nie? Tak to je veru hanba. Ak poznáte niekoho, komu meno Andersen nič nehovorí, okamžite ho pošlite k nám do knižnice. My sa už o neho postaráme. A čo všetko vlastne deti počas tej noci v knižnici robili? Bolo toho neúrekom a dala by sa o tom napísať jedna veľká a dlhá rozprávka. Decká sa radovali a veselili, ale aj súťažili, preverili si svoje vedomosti a zručnosti, na vlastné oči videli ako vzniká taká skutočná socha, bola aj diskotéka a na programe bol celý rad ďalších všakovakých výmyslov a prekvapení. O stravu a občerstvenie sa postarali tety z knižnice, aj dozor bol zabezpečený, dokonca aj zdravotný... Nikomu sa nič zlé nestalo, všetko prebehlo a dopadlo tak ako malo. Veď viete, že každá správna rozprávka má len dobrý koniec...

  

 

Druhá knižka deduška Večerníčka (24.03.2006)

Pamätáte sa na televízne Večerníčky? Ak nie, tak vedzte, že knižka pod názvom Druhá knižka deduška Večerníčka bola pokrstená 24. marca 2006 o 14.00 h v Dome kultúry Ružinov za účasti samotného autora - Jozefa Pavloviča a ilustrátorky Zuzany Nemčíkovej. Atmosféra bola vynikajúca a všetci, ktorí neprišli, môžu ľutovať. Aby sme vás presvedčili, že to tak skutočne bolo, pripravili sme pre vás fotografie z tejto akcie.

ONLINE KATALÓG KNÍH

SLEDUJTE NÁS

SPÝTAJTE SA KNIŽNICE

Zavolajte nám
+421 2 44 456 036

Napíšte nám
kniznica@kniznica-ruzinov.sk

ANKETA

Využili ste možnosť e-kníh?

Áno 67 %
Ja nie, ale viem o niekom 16 %
Napíšte nám

* Povinné položky