Vesmírne stretnutie detí v knižnici na Miletičovej

Deti milujú vesmír a tiež rady čítajú dobrodružné sci-fi knižky, napríklad Gregorove tajné výpravy do vesmíru a jej pokračovania od Lucy a Stephena Hawkingovych. Preto sme im na počesť Medzinárodného dňa planetárií pripravili náučno - hravé stretnutie.

Vo štvrtok 22. 3. 2018 k nám na pobočku Ústrednej knižnice  Miletičova 47 zavítali štvrtáci zo ZŠ Ružová Dolina. Žiaci prišli vystrojení fixkami, pestrofarebnými farbičkami a očakávaním, čo dnes spolu podnikneme. Dopočuli sme sa, že v školských osnovách už základy vesmíru prebrali, preto sme boli zvedavé, či  nás ohúria svojimi vedomosťami.

Deti privítali knihovníčky Gabriela a Martina, ktorá viedla podujatie a žiačikom vysvetlila, akú aktivitu sme pre nich v ÚK Miletičova pripravili. Žiaci boli rozdelení do menších skupiniek a každá dostala jednu populárno-náučnú knihu o vesmíre. Ich úlohou bolo vyhľadať si nejakú zaujímavú informáciu o vesmíre a potom sa o ňu podeliť s ostatnými spolužiakmi. Potom nasledovala tvorivá časť podujatia a každá skupinka kreslila slnečnú sústavu na vopred vytlačenú vesmírnu šablónu, aby  sme  im urýchlili proces  kreslenia (keďže  žiaci sa  na úlohu  vrhli veľmi  puntičkársky). Deti si podľa kníh si naštudovali, aké farby a veľkosti približne môžu mať jednotlivé planéty. Poslednou úlohou bolo fyzické znázornenie pohybu Slnka, Zeme a Mesiaca. Traja žiaci sa vcítili do týchto vesmírnych telies a na názorných ukážkach bolo vysvetlené, aký vplyv má otáčanie Zeme okolo Slnka a svojej vlastnej osi na náš život. Deti si osvojili časť fyziky vesmírnych telies - rotovanie Zeme okolo svojej osi má za následok striedanie dňa a noci a že dráha, ktorú Zem prekoná za rok okolo Slnka má za následok zmenu ročných období. Deťom sa z vesmírnej fyziky trochu zamotala hlava, ale veríme, že si budú vedieť dobre predstaviť ako sa tieto prírodné zázraky dejú.

 

-gs-

Pozývame vás

Kapitán Padák na aeroaute

Milé deti, pozývame Vás na stretnutie s pani spisovateľkou Kristínou Baluchovou!


... do súťaže BRATISLAVA, MOJE MESTO


... súťažiť s EX LIBRIS HLOHOVEC


Archív pozvánok
Facebook
YouTube
Info e-mailom

Ak si želáte dostávať najnovšie informácie, zadajte Váš e-mail.