Veľká noc

Prichádza Veľká noc, ktorá má svoje špecifiká v rôznych častiach sveta. Napríklad v Nórsku v tomto čase vysielajú v televízii detektívky.

Prečo sú jedným zo symbolov Veľkej noci práve kraslice? Vajíčka predstavujú totiž symbol plodnosti, života a vzkriesenia. Na jedálenskom stole máme barančeka, pretože baránok predstavuje v kresťanstve symbol obete, obetného baránka, ktorým je Ježiš Kristus. Dom zdobíme jarnými kvetmi, čím jar vo svojich príbytkoch vítame, do vázy dávame napríklad bahniatka, ktorým sa pripisuje magická moc a môžu odplasiť všetky choroby. Z pohanských čias sa zachoval ľudový zvyk šibania dievčat korbáčom, čo im má zabezpečiť zdravie, plodnosť, šťastie a odohnať zlých duchov.

Ak si chcete objasniť pôvod veľkonočných zvykov na Slovensku alebo vás zaujímajú slovenské tradície, nie je lepšia odborníčka, ako priateľka našej knižnice, pani etnologička Katka Nádaská
Odporúčame vám jej knihy Čím žila slovenská rodina a Slovenský rok v ľudových zvykoch, obradoch a sviatkoch. Doplnené o ilustrácie Martina Kellebergera slúžia ako sprievodca životom tradičnej rodiny a môže byť hodnotným a pútavým čítaním aj pre vás.

 

A ak máte doma zbytočné knihy a radi by ste si spravili knižnú veľkonočnú dekoráciu, čo tak napríklad vyskúšať tento trik :)

Dekorácia


Želáme vám pekné sviatky!

 

zdroj: oleanderandpalm.com, martinus.sk, woman.sk 

Facebook
YouTube
Info e-mailom

Ak si želáte dostávať najnovšie informácie, zadajte Váš e-mail.