Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu

27. januára si každoročne pripomíname utrpenie obetí druhej svetovej vojny, ktoré pre svoju odlišnosť boli odsúdení na smrť. Nešlo len o židov, obeťami boli aj Rómovia, mentálne a fyzicky postihnutí, homosexuálne orientovaní, príslušníci slovanských národov, politickí odporcovia. Tento deň si pripomíname od roku 2005 a vyhlásilo ho Valné zhromaždenie OSN.
Prečo zrovna tento dátum? 27. január je totiž deň, kedy bol najväčší koncentračný tábor Auschwitz v roku 1945 oslobodený Červenou armádou.

Knižné tipy s touto tematikou:

Slovensko a slováci vo víre druhej svetovej vojny

Obálka knihy Slovensko a slováci vo víre druhej svetovej vojny

Táto kniha, ako sama o sebe hovorí, je určená pre laickú verejnosť. Obsahuje veľmi prehľadne opísané všetky dôležité momenty, ktoré Slovensko spája s druhou svetovou vojnou. Navyše obsahuje aj bohatý obrazový materiál - dobové fotografie, plagáty, letáky, či autentické dokumenty. Na svoje si teda prídu nielen nadšenci histórie, ale aj umenia. Ak sa vám páčila výstava v Slovenskej národnej galérii s názvom Sen x skutočnosť, tak sa vám bude páčiť aj táto kniha.

Dostupná na vypožičanie je len v ÚK na Miletičovej 47.

John Boyne - Chlapec v pásikavom pyžame

Obálka knihy Chlapec v pásikovom pyžame

John Boyne sa jedného dňa rozhodol, že ak chce poukázať na tragédiu holokaustu, nepotrebuje na to historické skutočnosti, ale jeden veľmi smutný príbeh napísaný z pohľadu malého chlapca. Objavuje sa tu téma nevinnosti, priateľstva, absurdnosti, a toho, aké je to nemať predsudky. Táto kniha bola aj sfilmovaná a pri vyslovení názvu mnohým naskočia zimomriavky.

Shlomo Venezia - Sonderkommando: V pekle plynových komôr

Obálka knihy Sonderkommando: V pekle plynových komôr

O historiských udalostiach je najlepšie čítať zo svedectiev ľudí, ktorí ich prežili.
Shlomo Venezia má síce talianske meno, no žil v gréckom meste Solún, odkiaľ ho s rodinou deportovali do Auschwitzu. Kniha je napísaná v štýle rozhovoru, Shlomo odpovedá na otázky, ktoré nás všetkých zaujímajú, ale bojíme sa ich opýtať. On sa na druhej strane nebojí otvorene hovoriť o tom, čo prežil. Knihu odporúčame skôr pre znalcov histórie.

O dostupnosti titulov sa informujte na pracoviskách Knižnice Ružinov alebo v online katalógu. Knižnica Ružinov má 5 pobočiek po celom Ružinove,