Festival RE:kreácia

ROK S RE:KREÁCIOU
 

Festival RE:kreácia má byť o rozvíjaní kreativity, rekreovaní, knihách, umelcoch, knižniciach. Celý rok príprav festivalu sme robili s pocitom, že sa síce púšťame do niečoho náročného a pre nás nového, ale zároveň sme mali pred sebou vidinu úžasne stráveného času s deťmi. A hlavne, aby sme im mohli pomôcť vytvoriť si lepší vzťah ku knižnici a ku knihám.

A prečo nezačať rovno s tým, že by si takú knihu vytvorili? Veď knižnica je plná kníh a ukázať deťom, čo všetko za jej vytvorením stojí a prejsť si tou cestou umelca je úžasná skúsenosť a prax do budúcnosti. Veď o umelcoch tradujú rôzne predsudky a deti dnes viac rozmýšľajú o tom, kde by vedeli zarobiť veľké peniaze v iných odvetviach, a tak ich literatúra vôbec neláka. Navyše knihy si spájajú s učením, a preto už nezostáva chuť na to čítať si niečo iné.

 

 

Logo festivalu Rekreácia

 

 

Preto sme veľmi radi, že sa Paneurópska súkromná základná škola, Ružová dolina 29 rozhodla zapojiť svoju triedu štvrtákov a umožnila im stať sa autormi a zbúrať predsudky o autoroch kníh.

Slávnostne sa festival otvoril 2. októbra pani riaditeľkou Knižnice Ružinov PhDr. Darinou Horákovou v priestoroch študovne v ÚK na Miletičovej. Deti sa po prvýkrát dostali do prostredia knižnice, zoznámili sa s fondom, predstavil sa im projekt, organizácia knižnice, spoznali pani riaditeľku a nás dve - organizátorky festivalu, Adrianu Adamovskú a Kamilu Černákovú.

Počas 7 dní sa taktiež deťom predstavili rôzni hostia, odborníci, nadšenci všetkého, čo ku knihe patrí, ktorí nielen im, ale aj nám poskytli základné vedomosti o literárnej tvorbe, úprave knihy, či poznatkoch o autorských právach. Ale hlavne to boli ľudia, ktorí šli do tohto projektu s odhodlaním robiť niečo inak a s úprimným záujmom o deti. Nemali problém k deťom pristupovať individuálne, hovoriť „ich jazykom“ a prispôsobovať sa ich správaniu a podmienkam.

 

 

 

IDEM PÍSAŤ KNIHU...
 

Aký program sme pre deti prichystali?

V pondelok sa predstavil reštaurátor Radovan Blaho z Restauro Books a jeho historické okienko o knihách. Priniesol staré vzácne knihy, ukázal techniky reštaurovania a viazania kníh.

V utorok sa deti spolu s Veronikou na workshope pokúsili tvoriť individuálny text, z ktorého nakoniec vzišla veľmi vtipná spoločná práca a tak deti vymysleli jeden spoločný príbeh, ktorý sa v rôznych variáciách objavoval počas celého festivalu a vždy vedel pobaviť. Veď veta hovorí za seba – Ľudovít Štúr hrá Minecraft na Marse o polnoci.

V stredu prišiel medzi nás známy ilustrátor detských kníh Ľuboslav Palo so svojím ilustračným workshopom. Vysvetlil deťom podstatu ilustrácii a prečo sú v knihe dôležité a spolu s deťmi vytvoril jedno veľké leporelo na tému Strašidlá.

Vo štvrtok do knižnice zavítali: editor zo Slovartu Erik Fazekaš (ktorý editoval napríklad Pána Prsteňov a Harryho Pottera) a vydavateľka Eva Piarová z Hydry s komiksovým ilustrátorom Brianom Terrerom. Erik deťom predstavil svoju prácu a hravým interaktívnym spôsobom ako správne editovať text a Eva im vysvetlila rozdiel medzi scifi, fantasy, teda populárnymi aktuálnymi detskými žánrami. Spolu im priblížili svet kníh, čo im kniha môže dať, ako sa tvorí text a prečo sú vlastne knihy lepšie ako filmy a počítačové hry. Brian medzitým kreslil ich zadanie, ktoré samozrejme nemohlo byť nič iné, ako „Ľudovít Štúr hrá Minecraft na Marse o polnoci“.

 

Kresba Briana na ktorej je znázornený Ľudovít Štúr hrajúci počítačovú hru Minecraft o polnoci na Marse.

 

Deťom sa štvrtkový program páčil najviac a postupne sme videli, že sa ich vzťah ku knihám a knižnici začínal meniť k pozitívnemu.

V piatok sa nás v študovni stretlo najviac, keďže pre deti sme mali prichystaný najdôležitejší program celého festivalu - tvorbu vlastnej knihy. Ako hostí sme si pozvali Ateliér Amulet na čele s Pawlou Šoltisovou a jej kolegyňou Líviou Kožuškovou, ktoré deťom priniesli čisté makety kníh. Na pomoc si zavolali aj študentky zo strednej umeleckej školy, ktoré pomáhali deťom rozvíjať ich kreatívne nápady. A tak sa z detí stali plnohodnotní autori. Vznikli knihy o nukleárnej energii, hre Minecraft, o psoch, o architektúre,...

 

 

 

ŽIVOT KNIHY PO VYDANÍ
 

Deti, oddýchnuté po víkende, prišli opäť v pondelok, aby sme sa mohli presunúť do ďalšej časti festivalu – život knihy po jej vydaní. Hosťami boli kolegyne z autorskej spoločnosti LITA a spolu so sebou priniesli autorku príbehu Drobci Vandu Raýmanovú, ktorá svojím veselým prístupom k deťom a praktickými skúsenosťami s autorskými právami vysvetlila, ako to vo svete umelcov chodí.

Prekvapivá reakcia zo strany detí bola asi tá, keď vyjadrili radosť zo stráveného času v knižnici a chuť učiť sa viac vecí. Pochopili, že knižnica v sebe ukrýva mnoho kníh, že je stále toho veľa, čo sa môžu dozvedieť, ak je to samozrejme predmetom ich záujmu.

V utorok 10. októbra nás čakalo veľké finále, keďže deti si prišli svoje knihy pokrstiť. Prítomná bola aj pani riaditeľka Knižnice Ružinov PhDr. Darina Horáková, ktorá takto spolu s deťmi oslávila ich veľký úspech a pokroky, ktoré sa im podarilo počas festivalu dosiahnuť.

Deti svoje knihy predstavili, pokrstili (netradične pukancami) a zadala sa im indícia - uhádnuť, kto je najdôležitejším človekom v knižnici. Správna odpoveď bola knihovníčka.

 

 

Na začiatku prišli deti, ktorým knihy veľmi nevoňali, na konci z nich boli deti, ktoré chceli knihy chodiť čítať do knižnice.

Pripájame reakciu pani učiteľky, ktorá nás príjemne potešila a ukázala, že naša práca mala zmysel.

 

 

Hlavným partnerom a projekt RE:kreácia finančne podporil Fond na podporu umenia.

Logo Fondu na podporu umenia

 

-Kamila Černáková-

Facebook
YouTube
Info e-mailom

Ak si želáte dostávať najnovšie informácie, zadajte Váš e-mail.