Deti a Slovensko

Nový rok nám začal 25. výročím osamostatnenia sa Slovenska od našich susedov Čechov. Na počesť našej domoviny sme preto 17. januára 2018 v Ústrednej Knižnici - Miletičova 47 usporiadali podujatie na tému Slovensko pre deti 3. ročníka zo ZŠ Ružovej Doliny. Cieľom kreatívneho podujatia „Deti Slovensko“ bolo, aby sa žiaci zamýšľali nad tým, čo pre nich znamená pojem Slovensko, čo je na našej vlasti pre ne očarujúce a kam by vzali svojho kamaráta z cudzej krajiny na výlet. Inými slovami, aby vedeli odprezentovať svoju rodnú zem.

Žiaci si už zo školy pamätali, že 1. január je nielen prvým dňom v novom roku, ale, že je to aj významný slovenský štátny sviatok. O Slovensku sa síce ešte len budú veľa učiť, preto nevedeli pomenovať všetky miesta, ktoré navštívili počas rôznych výletov, ale ich dojmy boli jednoznačne pozitívne. Najviac sa im páčila naša príroda, hrady, jazerá a rieky.  Pri práci boli deti rozdelené do dvoch skupín, z ktorých každá mala pridelenú rozdielnu úlohu, pričom v rámci týchto skupín museli pracovať samostatne. Časť detí písala krátky text o Slovensku. V texte zužitkovali svoje vlastné zážitky  s rodinou a taktiež poznatky zo školy. Najväčšou výzvou pre ne bol výber témy a následné utriedenie myšlienok, čo je s prihliadnutím na ich vek pomerne náročné. Druhá polovica triedy mala takmer rovnakú úlohu, len namiesto písania sa mali vyjadriť prostredníctvom kresby. Obe skupiny mali k dispozícii náučné knižky o Slovensku a starostlivo ich využili na hľadanie inšpirácií. Záverečným bonusom bol hravý kvíz týkajúci sa našej prírody, hradov, zvyklostí a sviatkov. Počas vyhodnotenia sa ukázalo, že všetci zvládli otázky, ktoré neboli úplne najľahšie, ale zároveň sa priučili novým poznatkom a zaujímavostiam o Slovensku. Najviac ich prekvapil fakt, že Slovensko sa môže pýšiť pralesmi.

Výsledkom tohto podujatia bolo vytvorenie spoločného plagátu pospájaním jednotlivých obrázkov a textov, ktoré budú vystavené v Ústrednej knižnici Miletičova 47. Deti si odniesli nové poznatky a už sa tešia na ďalšiu návštevu knižnice.

 

- gs -                                                                                   

Pozývame vás

Kapitán Padák na aeroaute

Milé deti, pozývame Vás na stretnutie s pani spisovateľkou Kristínou Baluchovou!


... do súťaže BRATISLAVA, MOJE MESTO


... súťažiť s EX LIBRIS HLOHOVEC


Archív pozvánok
Facebook
YouTube
Info e-mailom

Ak si želáte dostávať najnovšie informácie, zadajte Váš e-mail.