Retro noc v knižnici (14. ročník)

Marec – mesiac knihy je pre knižnice a knihovníkov náročný mesiac. Okrem zvýšenej návštevnosti detských čitateľov počas celého mesiaca musia myslieť aj na to, že na jeho konci ich čaká azda tá najnáročnejšia akcia roka – Noc v knižnici. Prípravy sa konajú v niekoľkomesačnom predstihu, volá sa účastníkom, sponzorom, médiám, vymýšľa sa program. Snažíme sa, aby bol každý rok zaujímavejší, lepší, originálnejší. Touto nocou totiž odmeňujeme našich najlepších čitateľov a chceme, aby si ju dokonale užili. 

 

Knižnica Ružinov tradíciu prenocovania detí v knižnici začala už v roku 2004. Bola to zakliata noc, zameraná na kúzla a čary. Keďže tento rok oslavuje 45. výročie svojho založenia, rozhodla sa ísť cestou spomínania, cestou retra. Preto tohtoročná Noc v knižnici, ktorá pripadla na 31.marca 2017, aj dostala pomenovanie Retro noc v knižnici. Veď aj knižnica v sebe uchováva množstvo kníh a histórie a preto sme si trochu zaspomínali na to najlepšie, čo sme za 13 nocí pre deti vymysleli. 

V úvode pani riaditeľka Rina Horáková uviedla deti do číselnej problematiky tohtoročnej retro noci. Spoločne s kolegyňami si zaspomínala, koľko detí bolo spolu účastných na Noci v knižnici alebo napríklad koľko pizzy sa pojedlo, či koľko hostí a  policajných psov sa zúčastnilo na programe počas rokov. 

 

logo noc v knižnici


Pani riaditeľka odovzdala slovo pánovi starostovi Ing. Dušanovi Pekárovi, ktorý deti privítal, a aby zostal v retro tematike, rozhodol sa deťom prečítať príbeh, ktorý kedysi on rád ako dieťa čítal. Po ňom nasledoval vysokoškolák Matúš, ktorý ako viacnásobný účastník Noci v knižnici spomínal na svoje zážitky z prespávania. Na otázku, či by ako rodič pustil svoje dieťa prenocovať do knižnice, odpovedal s úsmevom, že samozrejme, keďže by mal zaručený voľný večer a o dieťa by bolo príkladne postarané. 
 

riaditeľka KR vysokoškolák matúš a pán starosta pekár


Po úvodných slovách a rozpomienkach si deti vychutnali slávnostnú tortu, ktorá tento rok predstavovala nové oficiálne logo Knižnice Ružinov, ktoré síce nie je retro, ale ktoré je moderné a odkazuje na niečo nové a zaujímavé do budúcnosti. 

 

torta noc v knižnici

 

Po chutnej torte sme pokračovali v programe. Mgr. Art. Jana Pokorná Kelemenová prišla nabalená s veľkými taškami plnými rekvizít, aby predstavila svoje bábkové divadlo Jaja a deťom zahrala hru o nezbednej princeznej Frmfulíne. Deti od nadšenia až nežmurkali, no to už prišiel náš ďalší hosť, historička Katka Nádaská, ktorá prišla porozprávať o čertoch, bosorkách a strašidlách. Deti prejavili veľké znalosti o duchoch a strašidlách a taktiež ich zajímalo, či aj sama pani Nádaská na ne verí. 

 

bábkové divadlo jaja na noci v knižnici     katarína nádaská na noci v knižnici


Po diskusii o duchoch sme sa preniesli do obdobia dávnej histórie, skupina historického šermu Corvus Arma (Havrani) deťom v dobových kostýmoch predviedla súboje a umenie ovládania historických zbraní. Deti si mohli zbrane aj poťažkať a veru ľahkú váhu nemali... 
Mohlo by sa zdať, že naši malí učastníci sú po toľkom programe už unavení, to však prichádza „disko Jarka“, inak Jarka Batthyányová, ktorá ich vyčerpala energickým tancom. S deťmi sa zahrala na spisovateľov a vymýšľala s nimi básničky, na ktoré si aj zatancovali. Unavené deti si potom už len vyčistili zuby a pobrali sa do svojich spacákov medzi knihy, plyšákov a aj nových kamarátov, ktorých medzi sebou našli. 

 

deti si skúšajú zbrane na noci v knižnici     disko Jarka na noci v knižnici


A čo kolegyne knihovníčky? Tie si po náročnom dni išli užiť chvíľku ticha a oddychu. Noc v knižnici sa ale spánkom nekončí, prichádza ešte ráno, kedy treba všetko upratať a deti odovzdať ich, snáď už teraz oddýchnutým rodičom. Ráno deti zjedli sladké raňajky a očakávali svojich rodičov, aby im mohli porozprávať všetky svoje zážitky a poukazovať darčeky, ktoré dostali. 


Spokojnosť bola teda ako aj na strane detí a rodičov, tak aj na strane organizátorov a účinkujúcich. Veľmi vďační sme aj za našich sponzorov, firmám, jednotlivcom, vydavateľstvám a kníhkupectvám, vďaka ktorým mohla byť táto noc opäť lepšia ako tie minulé. Počas večera boli prítomní aj zástupcovia mediálnych partnerov, aj vďaka ktorým sa o potrebe čítania a dôležitosti knižníc stále viac hovorí. Divákom a poslucháčom sprostredkovali atmosféru Noci v knižnici a ukázali, aká je práca knihovníčok namáhavá, ale aj ako odmeňuje.

 

 

Reportáž v televízii TA3 si môžete pozrieť TU. 

-Kamila Černáková-

Facebook
YouTube
Info e-mailom

Ak si želáte dostávať najnovšie informácie, zadajte Váš e-mail.